Macedonian protest-Macedonia for Macedonians-1922

Клипот е од големите македонски демонстрации на МАКЕДОНСКАТА ПОЛИТИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА во 1922 г. со кои македонската емиграција бараше СОЗДАВАЊЕ МАКЕДОНСКА НАЦИОНАЛНА ДРЖАВА т.е. МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ и НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА со ослободување на македонските окупирани земји од страна на окупаторите Грција, Бугарија и Србија. Јасно се гледаат пaролите МАКЕДОНЦИ и МАКЕДОНИЈА, MACEDONIA FOR THE MACEDONIANS, со ова се рушат тезите на српско-бугарско-грчките ментори дека Македонците се измислица на Тито. Македонската политичка организација е создадена 1922 г. во Форт Вејн и се бореше за Македонија на Македонците. Во 1956 г. во Македонската Политичка Огр. се инфилтрира бугарскиот шпиун Шкартов, подоцна и Лебамоф (чии бизниси беа финансирани од Софија) и ја уништуваат Македонската Политичка Орг., правејки ја еден бугарски пропаганден центар, бркајки ги вистинските основачи и првите членови и ја прекрстија 1957 г. во Македонска Патриотическа Огранизација. Од 1957 г. таа организација работеше антимакедонски. Macedonia for Macedonians United Macedonia Macedonians from whole world unite!!! its time to put end on athenian bulgarian serbian albanian lies!!! Macedonia United Forever This clip is from the biggest мacedonian demonstration of the MACEDONIAN POLITICAL ORGANISATION in the year 1922 with which the Macedonian emigration asked for INDEPENDENT MACEDONIAN STATE AND MACEDONIA FOR MACEDONIANS and asking back the occupied territories from the ocupators Greece,Bulgaria and Serbia

25 Responses to “Macedonian protest-Macedonia for Macedonians-1922”

 • nitroflesh:

  EEe toa bile lugje. Cvrsta koska. Ne kako ovie deneska kako bolni se, bezkicmenjaci. Edvaj stanuvaat od krevet na utro. Koka kola generacija. More stanete malku cvrsto na noze, glava dignete i ne se tepajte i izdavajte megju sebe. Bidete gordi na svoite predci.

 • makedonistoi:

  glory to makedonia……not greece,bulgaria,serbia or albania…….our ancestors suffered so much…..fight on macedonians.a good macedonian.

 • KomitaMKD:

  Гледајте го видеото во 2:09 и 2:45 и се ќе ви биде јасно дали имало Македонија и Македонци пред 45′ или не…

 • TomeRibar:

  bravo bravo alal da vi e stavajte go luge klipov i na facebook da gledaat lugeto pozz do site makedonci kade i da ste UNITED MACEDONIA

 • Filigrees:

  Where were demonstrations held?

 • 88reltih88:

  Bravo Macedonians ! we are still fighting your fight . Macedonia for the Macedonians

 • blazingmaco:

  Еј бе срам да ни е. Нашите дедовци и баби повеке се труделе за македонштината од колку нас!
  Да живее слободна Македонија!!!!

  I am Macedonian! Thats all!

 • cajceto:

  koj dusman ke vleze

  ziv nema dizleze makedonijo

  ti go stavas vgrob

  makedonija na makedoncite

 • dinoomk:

  One and only Macedonia!

  VARDAR – AEGEAN – PIRIN – SMALL PRESPA

  And for those in the video in such difficult times of our nation, only the BEST OF WORDS!

  You were part of the ones that made the existance of modern Macedonia possible!

  Because of the people like you we weren’t assimilated and forgotten in history as if never existed at all!

  Thanks you with all hearth….

 • UberMaKedoN:

  Bravo Makedoncinja !

 • SILVATAMA:

  ROMANIANS ARE HOMOSEXUALS

 • Chernobilec:

  carevi sme nema sto

 • boskomac:

  LONG LIVE FREE MACEDONIA

 • marjanmacoo:

  abe luge go znam videoto pred edna godina janko na jadi burek go prezentirase ama celosniot film nekade od trenje od eden i pol saat.dali go ima gledano nekoj od kade da go najdam pa da go gledam.pozzz.

 • stanciuSIE:

  greeks are homosexuals.

 • velesanecot:

  Me cudi sto gi nema Bugarive sega sto da kazat!

 • MACEDONIANPOWER:

  bravo za videovo!!! samo napred makedonci!!

 • phantom2281:

  Bravo dajte im go ova na NATO i na EU neka gledaat i neka se sramat od toa sto go pravat.
  Sme postoele i ke postoime zasekogas!
  Смрт или слобода

 • InternetMR:

  разгледај ги и другите клипови слични на овој кај мене на профил

 • ViktorW19:

  Пак ќе кажам видеово е одлично, само нема потреба во пораките да паѓате на нивото на грчките, бугарските и српските шовинисти, ајзикот на омразата им доликува на оние кои немаат аргументи и кои се во паника. Ние Македонците никого не мразиме и не сме мразеле, само си го сакаме своето и ништо повеќе. Поздрав, овој клип ја кажува вистината.

 • patriot1942:

  sekoja cest za videovo

 • InternetMR:

  не друже баш многу ги има,се нервираат
  не ги одобрувам нивните коментари,немаат право да ги валкаат овие клипови
  поздрав

 • Bukefal86:

  a kako sto primetuvate i slabo nekako komentari od nasite ni “mili” sosedi :)

 • RedYellowLion:

  Браво за нашите дедовци, баби !!! Се гледа дека биле национално освестени уште многу одамна. Да живее обединета Македонија и Македонците !!!!!

 • TRUTH1913:

  MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE!!!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Categories
Sponsored Links